kadioglu
arnavutköyde satılık arsa
Ana Sayfa ARNAVUTKÖY, MANŞET 19 Ocak 2018

Yardım Golü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi amatör spor kulüplerine desteği malum. Arnavutköy Belediyesi de birçok sivil toplum örgütlerine yardımlarını esirgemiyor. Ancak aynı belediye, ilçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerine gelince yapacağı yardımları “denetleme yapılamaz” gerekçesiyle askıya aldı.

Arnavutköy Belediye Meclisi’nin Ocak Ayı 2. Birleşimi, Belediye Başkanvekili Ebubekir Taşyürek başkanlığında yapıldı. Ocak ayı 2. Meclis toplantısında 10 madde görüşüldü. 9 madde oybirliği ile geçerken 1 madde komisyona geri iade edildi. Gündem maddeleri görüşüldükten sonra MHP’li meclis üyeleri Mehmet Akman, Av. Muharrem Yaman ve Remzi Aydoğdu Arnavutköy BelediyeBaşkanlık Makamı’na yazılı önerge sunarak Arnavutköy’de Amatör spor kulüplerine nakdi yardım yapılmasını istedi.

“Tartışmaya açık bir konudur”
Arnavutköy Belediyesi Başkanvekili Ebubekir Taşyürek önergeyi oylatarak Başkanlık makamına havalesi oy birliği ile kabul edildi. Taşyürek Arnavutköy belediyemiz ve bütün İstanbul’daki AK Partili belediyelerin gerekli desteği sağladığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere amatör spor kulüplerimize yardımcı oluyorlar. Ama bu yardımları genellikle ayni olarak yapıyorlar. Çünkü nakdi yardım boyutu biliyorsunuz bütün Türkiye’de tartışılan bir konudur. Sağlıklı yerlere ulaşıp ulaşmaması konusunda denetlenmesi konusunda metanetli bir konudur. Bu nedenle ayni yardım yapmak çok daha doğru bir yöntemdir. Belediyemizde gerekli yardımları yapmaktadır. Amatör spor kulüplerine sonuna kadar destek olmaktadır. Nakdi yardım konusu biraz daha dediğim gibi tartışmaya açık bir konudur denetlenmesi biraz daha zor bir konudur. O yüzden kamu kaynaklarını ayni yardım yapmak suratiyle spor kulüplerini teşvik etmek daha makul olduğu düşüncedeyim.”

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran ise, “Sadece malzeme yardımına yönelik değil aynı zaman da bütün kulüplerimizin deplasman maçlarına da araç tahsisi ile alakalı çalışmamız devam ediyor. O konuda da kulüplerimize gereken desteği sağlıyoruz” dedi.

“Belediyeler daha çok ayni yardım yapıyor”
Arnavutköy Belediyesi Başkanvekili Ebubekir Taşyürek ise konu hakkında şöyle konuştu:
“Biraz önce ifade etmeye çalıştığım şekliyle, Turgut Bey’de konuya değindi. Sağolsun. Amatör spor kulübünün faaliyette bulunması için, gerekli malzemeler sahasının verilmesi, deplasmanlara giderken araç verilmesi gibi konularda gerekli yardım yapılıyor. Ama para verilmesi konusu biraz tartışmaya açık bir konu olduğu için sadece Arnavutköy özelinde demiyorum. Bu konu Türkiye’de tartışmaya açık bir konu. Genelde belediyelerimiz buna taraftar olmuyorlar ki haklı olarak da paranın nereye kullanıldığını noktasında da biliyorsunuz. Spor kulüplerinin normal dernek yasasına göre faaliyette bulunan kurumlara bu parayı veriyorsunuz. Hangi amaçlarla kullanılıyor, kötü amaçlı demiyorum. Ama bu nokta kamunun kaynaklarının denetlenmesi noktasında tereddütler olduğu için bütün belediyeler daha çok ayni yardım yapıyor.”

MHP Arnavutköy Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Akman, Av. Muharrem Yaman ve Remzi Aydoğdu Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na sundukları önerge de; “Arnavutköy ilçemizde, 3. Havaalanı, Kanal İstanbul, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve yeni şehir gibi projelerin yapılması ve konuşulması nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından Arnavutköyümüze insanlar gelmektedir. Bununda etkisiyle her geçen gün nüfusunu arttırmaktır. Yeni bir ilçe olmasına rağmen çoğu ilçeleri nüfus olarak geri de bırakmaktadır. Özellikle Arnavutköy ilçemizde genç nüfus oranının yüksek olması ile beraber gençlerin kötü alışkanlıklara bulaşması kaçınılmazdır. Bu kötü alışkanlıklardan gençleri uzak tutmaya yarayan en önemli araç amatör spor kulüpleridir. İlçemizde bulunan 11 tane kulübümüz kendi imkanları çerçevesinde amatör liglere katılmaktadırlar. Arnavutköy Belediyemiz ise ayakkabı, forma, malzeme çantası, eşofman, tekmelik, futbol topu alarak amatör spor kulüplerine destek çıkmaktadır. Amatör spor kulüplerinin ise en büyük sıkıntıları nakdi yardım bulamamaktır. Bu çerçeve de hem Arnavutköyümüz de yaşayan gençlere tam anlamı ile sahip çıkamamaktadırlar hem de Arnavutköy’ün ismini sportif başarılarda yukarıya taşıyamamaktadır.

Bu kapsamda, “5393 Sayılı Belediye kanununda spor nakdi yardım yapılmasını yasanın 14 madde B. Fıkrası’nda “Gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapar ve gerekli desteği sağlar” Ayrıca (Ek fıkra: 12/11/2012-6360/17 madde.; Değişik: 12/7/2013- 6495/100 md.) Belediyelerin birinci fıkranın (b) bendi uyarınca, sporu teşvik etmek amacıyla yapacakları nakdi yardım, bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeleri için tahakkuk eden miktarın; büyükşehir belediyeleri için binde yedisini, diğer belediyeler için binde on ikisini geçemez.” şeklinde belirtmiş. Bu yasa çerçevesinde Amatör spor kulüplerimize nakdi yardım yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

Haber: Zafer Kara

kadıoğlu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Uyarı! Suç teşkil eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

web site
web site
Tasarım | Enba