Ana Sayfa ARNAVUTKÖY, MANŞET 27 Kasım 2018

Bozdağ; 300 milyon dolarlık ticaretimizi iki katına çıkaracağız

Hadımköy – Arnavutköy Sanayici İşadamları Derneği (HASİAD) ABD’nin Knetucky Eyaleti Avrupa Temsilcisi Mr. Morgan Pierstroff ile Seyidoğlu Restoran’ta bir toplantı düzenledi.

Hadımköy – Arnavutköy Sanayici İşadamları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ, Kentucky’nin dünyanın en büyük otomotiv devlerinden Toyota’nın ciddi üretim merkezlerinden olduğunu belirterek, bu bölgeye oto yedek parçaları, döşeme kumaşları, yan sanayi ürünleri satmak için pazar ağının genişletilebileceğini söyledi. Konuk heyetle buradaki bulunan sanayicilerin henüz çok kısa süren görüşmelerinin olduğunu dile getiren Bozdağ, buna rağmen somut sözleşmelerin yapıldığını bildirdi. Bozdağ, “Daha yolun başında olmamıza rağmen 2 firmamız sözleşme yaptı. Bir firmamız makine üretimi diğeri de tekstil alanında bu eyalete yatım yapacak.” dedi.

Çalışmalar durmadan sürdürülüyor

Hadımköy-Arnavutköy bölgesinde 80 bin çalışanın bulunduğunu, yıllık ortalama 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini dile getiren Bozdağ, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 7’sini yaptıklarını bildirdi. Bozdağ, İstanbul Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanal İstanbul’un kesiştiği noktada bulunduklarını kaydederek, bölgenin, bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin gelişmesi, üretimini ve ihracatını artırması için çalışmalarını durmadan sürdürdüklerini söyledi. Kentucky eyaletinin temsilcisinin Türkiye’ye gelip ABD’deki yatırım fırsatlarını anlatmasının ülkeye verilen önem açısından ehemmiyet arz ettiğini ifade eden Bozdağ, “Burada oluşacak sinerji ile fuarlara katılmadan ciddi iş birliği yapabiliriz. Ayrıca hukuki alt yapı dahil tüm imkanlar hazır.” dedi. Bozdağ, Kentucky eyaletinde önemli yatırım fırsatları olduğunu belirterek, eyaletin coğrafi avantajlarından bahsetti. Kentucky den sonra diğer eyaletlerin ekonomi ve yatırım alanındaki temsilcilerini de Hadımköy de ağırlayacaklarını dile getiren Bozdağ, mal satmak ve almak için bu görüşmelerin önemli olduğunu söyledi. Bozdağ, “Kentucky eyaleti ile Türkiye arasındaki 300 milyon dolarlık ticareti iki katına çıkarmanın mücadelesi içerisinde olacağız. ABD ile 15 milyar dolarlık ticaretin de 30 milyar dolara çıkmaması için hiçbir neden yok. Kentucky 9,2 milyar dolar yabancı yatırım alırken biz 6 milyar dolarlık yatırım aldık. Ekonominin çarkları nerede dönüyorsa orayla ilgilenmemiz gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, bizim için cazip bir partner”

ABD’nin Kentucky Eyaleti İş ve Kalkınma Bakanlığı Avrupa Direktörü Morgan Pierstroff, Türkiye’nin kendileri için çok önemli olduğunu ve Türkiye ekonomisinin son yıllarda yakaladığı büyüme ve ivme nedeniyle ilişkileri artırmak istediklerini ifade ederek, “Türkiye, bizim için cazip bir partner. Kentucky ile Türkiye arasındaki yıllık ticaret hacmi 2017’de 300 milyon dolara ulaşmış. Bunu ileriye taşımak istiyoruz.” dedi. Morgan Pierstroff, Hadımköy-Arnavutköy Sanayi ve İşadamları Derneği [HASİAD] yönetici ve üyelerine Kentucky deki yatırım fırsatlarını anlattı. Kentucky’nin lokasyon açısından çok iyi bir konumda bulunduğunu ifade eden Pierstroff, eyalette otomotiv sektörünün önde geldiğini, Toyota’nın dünyadaki en büyük fabrikasının burada bulunduğunu, Japonya’nın yanı sıra Avrupa’dan 200 üst düzey uluslararası yatırımcının eyalette yatırım için arayışta olduğunu, bazı girişimlerin somutlaştığını anlattı.

kadıoğlu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Uyarı! Suç teşkil eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Emsa Güzellik Merkezi Açıldı

Emsa Güzellik Merkezi Açıldı

Tasarım | Enba