Ana Sayfa ARNAVUTKÖY, MANŞET 20 Ekim 2016

HASİAD’tan Bir İlk

Bu yıl ilk kez düzenlenen Arnavutköy-Hadımköy Sanayi Etkinliği 2016 gerçekleşti. HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ ev sahipliğinde yapılan etkinliğe Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve İSO Meclis Üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda bölge sanayicisi ve vatandaşlar katıldı.

“Hadımköylü sanayicilerin birbirileri ile iletişimini güçlendirdik”

100’e yakın sanayi firmasının stand açtığı fuarın açılış konuşmasını yapan HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, bu yıl ilk kez gerçekleştirdikleri Arnavutköy-Hadımköy Sanayi Etkinliği 2016’dan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tarım, otomotiv, tekstil ve kimya gibi farklı sektörlerden sanayicileri bir araya getirdiklerini kaydeden Bozdağ, bu tip etkinliklerin her zaman otel ve salonlarda yapıldığını ama kendilerinin Hadımköy Meydanı’nda bir çadır içinde yapmak istediklerini söyledi. Hadımköylü sanayicilerin ihtiyaç duydukları malzemeleri Hadımköy’de üreten kişilerin olduğunu ancak birbirilerinden habersiz olduklarından uzak yerlerden temin ettiklerini dile getiren Bozdağ, bu gibi etkinlikler ile Hadımköylü sanayicilerin birbirileri ile iletişimini güçlendirdiklerini vurguladı. Fuar yapmanın oldukça maliyetli olduğunu hatırlatan Bozdağ, kendi imkanları ile kısıtlı bir bütçeyle bu etkinliği hazırladıklarını belirtti. Bozdağ, Hadımköy’ün altyapı anlamında desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

“Toplumsal barışın inşasında önemli bir fırsat”

Daha sonra İTO Meclis Üyesi Turan Kuytak bir konuşma yaptı. Refah ve istikrar için demokrasi, insan hakları ve barışın şart olduğunu dile getiren Kuytak, biri olmadan diğerinin de olamayacağını ifade etti. Kuytak, Türkiye’de demokratik standartların yükseltilmesinin kalıcı toplumsal barışın inşasında önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

“Tematik okullar en çok Hadımköy’e yakışacak”

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise konuşmasında Arnavutköy-Hadımköy’ün bölge olarak sadece İstanbul ve Türkiye değil aynı zamanda Avrupa ve Asya’nın son dönemde en çok gelişen ve marka olma yolunda ilerleyen bölgesi olduğunu söyledi. Başta Üçüncü Havalimanı olmak üzere pek çok önemli projeye yakınlığının bu bölgenin cazibe merkezi olma yolunda ilerlemesini sağladığını belirten Bahçıvan, İstanbul’un kendine özgü marka değerlerinden en önemlisinin sanayi olduğunu ifade etti. İstanbul’un sanayi kültürü ve sanayi birikiminin önemine değinen Bahçıvan, bölgenin Türkiye’ye katma değer katan yatırımlarla bir cazibe merkezi haline gelmesini keyifle izlediklerini dile getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tematik okulları OSB dışında da destekleme konusunda karar aldığını hatırlatan Bahçıvan, tematik okulların en çok Hadımköy’e yakışacağını kaydetti. İSO ve İSO Vakfı olarak bu konuda her türlü desteği vereceklerini vurgulayan Bahçıvan, vakit kaybetmeden bu konuyu sanayiciler olarak değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz hafta TOBB çatısı altında Başbakan Binali Yıldırım ile yaptıkları 9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda sanayi tesislerinin üretim amaçlı olarak yaptıkları belli boyutlardaki binaların bir imar affı ile çözüme kavuşturulmasını istediklerini kaydeden Bahçıvan, kanunlar çerçevesinde üretime yönelik yapıların af kapsamında değerlendirilmesinin herkesi rahatlatacağını dile getirdi.

Baltacı, hukuk çerçevesinde sorunlara çözüm aradıklarını belirtti

Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı’da etkinliğin bölge için öneminden bahsetti. Bölgedeki sanayicilerin taleplerini dinlediklerini ve çözüm bulmaya çalıştıklarını belirten Başkan Baltacı, sanayicilerin ülke ekonomisi için önemini bildiklerini vurguladı. Özellikle bölgede imar ve planlama ile ilgili statü sorunları olduğunu kaydeden Baltacı, hukuk çerçevesinde bu sorunlara çözüm aradıklarını belirtti.

“Amacımız sanayicinin en iyi şekilde çalışıp üretmesini sağlamak”

Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ise fuarların üreticiler ve tüketicilerin bir araya gelmesini sağladığını söyledi. Türkiye’nin katma değeri yüksek ürünler üretmesinin gerekliliğine işaret eden Dayıoğlu, eksiklikleri gidermek için çalıştıklarını ifade etti. Dayıoğlu, amaçlarının sanayicinin en iyi şekilde çalışıp üretmesini sağlamak olduğunu dile getirdi. Tematik okullar konusunun önemine değinen Dayıoğlu, bölgedeki okulların çok önemli olduğunu ve insan kaynağı kalitesini yükseltmeleri gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi. Heyet açılışın ardından stantları gezerek bilgi aldı. 3 gün boyunca süren fuara birçok işadamı ve vatandaşlar gelerek stantları gezdi.

Arnavutköy-Hadımköy Sanayi Etkinliği 2016 etkinliğinde Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı Hasiad Yönetim Kurulu Üyesi ve Bonkör Restaurant’ın sahibi Emre Topuk’a katkılarından dolayı plaket verdi.

 

kadıoğlu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Uyarı! Suç teşkil eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tasarım | Enba